ΔΡΑΣΗ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ με ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΣΕΡΡΩΝ

Αξιοποιώντας την ευκαιρία της παρουσίας του ψυχολόγου, κ. Χάιτα Δημήτρη στο σχολείο μας, οργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν συζητήσεις πάνω σε θέματα που απασχολούν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της σχολικής κοινότητας.

Επιδιωκόμενοι στόχοι: 1. παροχή υποστήριξης και συμβουλευτικής στους μαθητές, τους καθηγητές αλλά και τους γονείς,  2. μείωση της σχολικής διαρροής.

Αρχικά, πραγματοποιήθηκε συγκέντρωση των καθηγητών του συλλόγου του εσπερινού γυμνασίου με τον ψυχολόγο και ορίστηκε, από κοινού, το χρονοδιάγραμμα των συναντήσεων του ψυχολόγου με γονείς και μαθητές. Η δράση υλοποιήθηκε, κατά τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2022 (ημέρα Δευτέρα σε όλες τις συναντήσεις). Συνολικά, τρεις συναντήσεις με τους μαθητές της Α΄ Λυκείου και τρεις  με τους μαθητές της Β΄ Λυκείου. Επίσης, με την έγκριση των γονέων, ο κ. Χάιτας πραγματοποίησε και κατ’ ιδίαν συναντήσεις με μαθητές σε έτερο χρόνο.

Ακολούθως, κατόπιν συνεννοήσεως με τους υπευθύνους καθηγητές των τμημάτων, ο κ. Χάιτας συζήτησε με τις μαθήτριες και τους μαθητές των τμημάτων της Α & Β Λυκείου για τα εξής θέματα:

-Διαχείριση των σχέσεων (με συμμαθητές/καθηγητές/οικογένεια/συνομηλίκους/συγγενείς)

-Διαχείριση του άγχους επίδοσης στο σχολείο και στις εξετάσεις

-Διαχείριση ρατσιστικών επιθέσεων

Οι συζητήσεις είχαν, ως κύριο στόχο, την έκφραση των σκέψεων και των προβληματισμών των μαθητών, την ανταλλαγή απόψεων, ιδεών και προτάσεων, λαμβάνοντας υπόψιν όλες τις αλλαγές στις ζωές μας αλλά και τη σχολική μας καθημερινότητα, τα τελευταία δύο χρόνια, λόγω της πανδημίας.

Σχολικό έτος 2021-22