2021-22

ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ στο ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

Μετά από έναν χρόνο παύσης, λόγω covid19, συνεχίστηκαν και το Σχολικό Έτος 2021-2022 τα μαθήματα ρομποτικής με το κιτ MINTSTORM-EV3 που μας έχει παραχωρήσει η UNESCO Σερρών.

Τα μαθήματα παρακολούθησαν, δια ζώσης, μαθητές της Ομάδας Ρομποτικής "ΟΙ ΕΦΕΥΡΕΤΕΣ" του Σχολείου μας. Ασχολήθηκαν με το μεσαίο και ανώτερο επίπεδο ασκήσεων κάνοντας χρήση του ιστοχώρου:  https://ev3lessons.com/el/Lessons.html?tab=beginner .

2019-20

Το ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ σε συνεργασία με την UNESCO Σερρών προτίθεται να οργανώσει και υλοποιήσει μαθήματα Ρομποτικής, τα οποία μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές του Νομού Σερρών.

Τα μαθήματα θα υλοποιηθούν στο Εσπερινό Γυμνάσιο-ΓΕΛ Σερρών, το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαϊου 2019.

Τα παιδιά που θα συμμετέχουν θα παρακολουθήσουν εφέτος έναν μικρό κύκλο εργαστηριακών μαθημάτων, ειδικά σχεδιασμένο για την ηλικία τους. Το νέο εκπ/κό έτος 2019-2020 σχεδιάζουμε να παρέχουμε τη δυνατότητα στους μαθητές να συνεχίσουν παρακολουθώντας μαθήματα σε επόμενο-δεύτερο κύκλο εργαστηρίων Ρομποτικής.

Τα μαθήματα μπορούν να παρακολουθήσουν τα εξής τμήματα:

• Ε, ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
  • Α, B, Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
  • Α, Β, Γ ΛΥΚΕΙΟΥ/ΕΠΑΛ

Τα μαθήματα παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ από την Ρομποτική Ομάδα του Εσπερινού Σχολείου και τους καθηγητές Πληροφορικής του Σχολείου.

Παρακαλούμε, οι ενδιαφερόμενοι να συμπληρώσουν τη φόρμα εγγραφής (ή κάντε κλικ ΕΔΩ)

Θα επικοινωνήσουμε μαζί σας για την έναρξη των μαθημάτων.

[Αν για κάποιον λόγο δεν δουλεύει η φόρμα μας, σας παρακαλούμε στείλτε email στο σχολείο μας με τα στοιχεία σας (Ονοματεπώνυμο, σχολείο, τάξη, τηλέφωνο, email)].

Πληροφορίες στο Email: gymlykespserron@sch.gr & serres.for.unesco@gmail.com

Και στο τηλέφωνο του Σχολείου: 2321037110.

Χρήστος Γ. Τριανταφύλλου