Οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου-Λυκείου Σερρών, ήταν και είναι, ανήλικοι εργαζόμενοι μαθητές, καθώς και ενήλικες εργαζόμενοι ή μη. Προέρχονται από κάθε γωνιά του νομού Σερρών οι οποίοι, παρόλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν προσπαθούν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και τα καταφέρνουν πολύ καλά.
Στα εσπερινά σχολεία φοιτούν :

• ανήλικοι μαθητές (από 14 χρονών έως 18 ετών) οι οποίοι εργάζονται και παράλληλα επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο και
  • ενήλικες εργαζόμενοι ή άνεργοι που έχουν σε κάποια φάση διακόψει τις σπουδές τους.

Μερικοί μαθητές που φοιτούν στα εσπερινά σχολεία, κυρίως του γυμνασίου, έχουν κάποια εκπαιδευτική ιστορία αποτυχιών και απορρίψεων στα ημερήσια δημοτικά και γυμνάσια. Στα πλαίσια αυτά είναι φανερό ότι τα εσπερινά σχολεία δίνουν τη δυνατότητα ολοκλήρωσης της φοίτησης στην υποχρεωτική εκπαίδευση και συνέχιση της στο λύκειο, ενώ παράλληλα δεν είναι υποχρεωμένοι να εγκαταλείψουν την εργασία τους.

Η διάρκεια φοίτησης στα εσπερινά σχολεία είναι τριετής στα Γυμνάσια καθώς και στα Γενικά Λύκεια. Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΣΥΕ και του ΥΠΑΙΘ η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών των εσπερινών σχολείων (περίπου 80%) βρίσκεται στην ομάδα ηλικιών 14-24 ετών και αποτελούν το 6%, περίπου, στο σύνολο των απασχολούμενων νέων της παραπάνω ηλικιακής ομάδας.