Υπουργική Απόφαση Φ4/108535/ΓΔ4/2022 - ΦΕΚ 4820/Β/13-9-2022

Καθορισμός των «Γραπτώς Εξεταζόμενων» μαθημάτων στις προαγωγικές εξετάσεις της Α' τάξης των ΕΠΑ.Λ. και των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. στο πλαίσιο της Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας, της εξεταστέας ύλης και του τρόπου αξιολόγησης αυτών

κατά το σχολικό έτος 2022-23, βάσει του άρθρου 9 του ν. 4692/2020 (Α' 111).

Α ΕΒΔ

Β ΕΒΔ

Γ ΕΒΔ

Δ ΕΒΔ

Ε ΕΒΔ

ΓΡΑΠΤΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22

Σχετικά με τις προαγωγικές/απολυτήριες εξετάσεις των Γενικών Λυκείων, τα μαθήματα που ανήκουν στην Ομάδα Α (γραπτώς εξεταζόμενα) είναι τα εξής:

Α’  Λυκείου

• Ελληνική Γλώσσα (Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία και τρίωρη συνεξέταση των κλάδων Νέα Ελληνική Γλώσσα και Νέα Ελληνική Λογοτεχνία),
  • Μαθηματικά (Άλγεβρα και Γεωμετρία)
  • Ιστορία
  • Φυσικές Επιστήμες (μόνο οι κλάδοι Φυσική και Χημεία)
  • Αγγλικά

Β’  Λυκείου

• Ελληνική Γλώσσα (μόνο οι κλάδοι Νέα Ελληνική Γλώσσα και Νέα Ελληνική Λογοτεχνία σε τρίωρη συνεξέταση)
  • Ιστορία
  • Φυσικές Επιστήμες (μόνο ο κλάδος Βιολογία)
  • Μαθηματικά (Άλγεβρα και Γεωμετρία)
  • Αγγλικά
  • όλα τα μαθήματα των Ομάδων Προσανατολισμού

Γ’  Λυκείου

• Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία
  • Μαθηματικά (μόνο για τους μαθητές της Ομάδας Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών)
  • Ιστορία (μόνο για τους μαθητές της Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Υγείας και της Ομάδας Προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής)
  • όλα τα μαθήματα των Ομάδων Προσανατολισμού

Για περισσότερες πληροφορίες κατεβάστε το σχετικό ΦΕΚ-ΓΕΛ.

Διδασκόμενα μαθήματα και αξιολόγηση μαθητών του Γυμνασίου

1. Η παρ. 1 του άρθρου 2 του π.δ. 126/2016 (Α′ 211) αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Τα μαθήματα που διδάσκονται στο Γυμνάσιο κατατάσσονται σε τρεις (3) ομάδες ως εξής:

α) Η πρώτη ομάδα (Ομάδα Α′) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα:

Ομάδα Α′

αα) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, ήτοι Γλωσσική Διδασκαλία και Νεοελληνική Λογοτεχνία.

αβ) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, ήτοι Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από Μετάφραση.

αγ) Ιστορία.

αδ) Μαθηματικά.

αε) Φυσική.

αστ) Βιολογία.

αζ) Αγγλικά.

β) Η δεύτερη ομάδα (Ομάδα Β′) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα: Ομάδα Β′

βα) Γεωλογία-Γεωγραφία.

ββ) Χημεία.

βγ) Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή.

βδ) Θρησκευτικά.

βε) Πληροφορική.

γ) Η τρίτη ομάδα (Ομάδα Γ′) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα: γα) Μουσική-Καλλιτεχνικά γβ) Φυσική Αγωγή, τα οποία δεν διδάσκονται στο Σχολείο μας.

Για περισσότερες πληροφορίες κατεβάστε το σχετικό ΦΕΚ-Γυμνασίου.

και Π.Δ. 126/2016 Α111-Γυμνασίου