ethnosimo

ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΕΡΡΩΝ  ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

- ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ  ΜΑΘΗΤΩΝ

1.      ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ το ΚΑΠΝΙΣΜΑ στους χώρους  του σχολείου. (υπουργική απόφαση).

2.      ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  η χρήση ΚΙΝΗΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ κατά την ώρα του μαθήματος,  εντός της αιθούσης και γενικότερα στους χώρους του σχολείου. (υπουργική απόφαση).

3.      ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΣΚΟΠΗ ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ ΚΑΙ Η ΟΧΛΑΓΩΓΙΑ στους διαδρόμους κατά την διάρκεια των μαθημάτων (σε περίπτωση αργοπορίας, διαγωνισμάτων, κενών).

4.      ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΩΝ (φίλων, συγγενών, κ.λπ.)

5.      ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα ΓΚΡΑΦΙΤΙΣ (μουντζούρες, υπογραφές, ονοματεπώνυμα κ.λπ. στα θρανία, καρέκλες, έδρες, τοίχους κ.λπ.)

6.      Σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΓΟΠΟΡΙΑΣ και εισόδου του μαθητή μέσα στην αίθουσα μετά την είσοδο του διδάσκοντος καθηγητού τίθεται ΑΠΟΥΣΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

7.     Το ΣΥΝΟΛΟ των ΑΠΟΥΣΙΩΝ (δικαιολογημένων και αδικαιολογήτων) για ΕΠΑΡΚΗ ΦΟΙΤΗΣΗ πρέπει να είναι μικρότερο ή ίσο των  130 απουσιών. Για το σχ. έτος 2020-21 παραλαμβάνονται ΕΝΤΥΠΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΠΟΥΣΙΩΝ μόνο για εποχική γρίπη ή covid19.

8.  Η ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ, για το σύνολο των απουσιών τους, βαραίνει αποκλειστικά τους ίδιους και γίνεται από 1 έως 5 κάθε μήνα από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος. Η ενημέρωση των Κηδεμόνων για την φοίτηση ή οποιοδήποτε άλλο θέμα, για το σχ. έτος 2020-21 γίνεται αποκλειστικά με email.

9.  Η παρουσία των μαθητών στην παράταξη για προσευχή επιβάλλεται, γιατί γίνονται οι ανακοινώσεις που αφορούν τους μαθητές από τη Δ/νση του σχολείου.

10.  Η φοίτηση στο σχολείο είναι υποχρεωτική: προσοχή στο σύνολο των απουσιών και στη δικαιολόγηση τους.

11.  Οι μαθητές του σχολείου έχουν ξεχωριστή είσοδο από το αμφιθέατρο, εκεί βρίσκεται και ο πίνακας ανακοινώσεων των μαθητών.

ΤΗΛ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ : 2321037110

Από το Σχολικό έτος 2017-18 έως και το σχ. έτος 2020-21 υπάρχει νέος Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του σχολείου μας!

Εσωτερικός Κανονισμός 2021-22

Χρήστος Τριανταφύλλου