Οι εγγραφές στο Εσπερινό Γυμνάσιο Σερρών

Οι εγγραφές ενήλικων και ανήλικων μαθητών στο Εσπερινό Γυμνάσιο γίνονται τον Ιούνιο κάθε έτους, ενώ μπορούν να γίνουν και εκπρόθεσμες μέσα στον Σεπτέμβριο.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για ΕΓΓΡΑΦΕΣ / ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ είναι:

Δίνουμε για συμπλήρωση

1. Δήλωση – Αίτηση Εγγραφής / Μετεγγραφής

2. Υπεύθυνη Δήλωση κηδεμονίας (για ανήλικους)

3. Υπεύθυνη Δήλωση εργοδότη αν αυτός είναι Α ή Β βαθμού συγγενής για να δηλώσει την απασχόληση του μαθητή (ΠΡΟΣΟΧΗ! Η δήλωση πρέπει να σφραγίζεται και να υπογράφεται από τον συγγενή εργοδότη παρουσία του Διευθυντή).

Κατά την εγγραφή παραλαμβάνουμε

1. Την Δήλωση – Αίτηση Εγγραφής / Μετεγγραφής συμπληρωμένη

2. Την Υπεύθυνη Δήλωση κηδεμονίας (για ανήλικο)

3. Εκτύπωση της εγγραφής από e-eggrafes (δεν απαιτείται στην μετεγγραφή)

4. Φωτοτυπία ταυτότητας ΚΑΙ πιστοποιητικό γέννησης

5. Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά (Βιβλιάριο εργασίας ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ, Εργάνη ή Υπεύθυνη Δήλωση εργοδότη με Α ή Β βαθμό συγγένειας) μπορούν να παραδοθούν και από 1-14 Σεπτεμβρίου

Οι εγγραφές στα Δημόσια Εσπερινά ΓΕ.Λ. γίνονται ηλεκτρονικά

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που επιθυμούν να εγγραφούν στα Δημόσια Εσπερινά ΓΕ.Λ. πρέπει να υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr και κατόπιν να προσκομίσουν το έγγραφο ηλεκτρονικής εγγραφής στο σχολείο μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας.

Διευθυντής: Χρήστος Γ. Τριανταφύλλου, Φυσικός – M.Sc. Πληροφορικής

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2321037110

Email: gymlykespserron@sch.gr

Ιστότοποςhttp://gym-esp-serron.ser.sch.gr/

Το Εσπερινό Σχολείο Σερρών συστεγάζεται με το 4ο Γυμνάσιο Σερρών (Μακεδονομάχων 1Α, Σέρρες) και λειτουργεί 7:00 – 10:30 μ.μ.

Διευκρινίσεις:

Οι γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/-τριών ή οι ενήλικοι/-κες μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2021-2022, υποβάλλουν Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής για τα ΕΠΑ.Λ., μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, κατά τις περιόδους που - βάσει του χρονοδιαγράμματος - είναι ενεργοποιημένη η εφαρμογή. Για την είσοδο στην εφαρμογή e-eggrafes, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΑ (taxis).

• Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/-τριών ή ενήλικων προστατευόμενων μελών που δε διαθέτουν κωδικούς ΓΓΠΑ (taxis), χρησιμοποιούνται οι κωδικοί ΓΓΠΑ (taxis) του/της κηδεμόνα που έχει καταχωριστεί στο ΠΣ myschool της σχολικής μονάδας, ή του κατά τον νόμο υπεύθυνου/-ης αντίστοιχα. Στην περίπτωση αυτή, απαιτείται αποδεικτικό έγγραφο δημόσιας αρχής για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους στο σχολείο.

• Στην περίπτωση ενήλικων μαθητών/-τριών χρησιμοποιούνται οι προσωπικοί τους κωδικοί ΓΓΠΑ (taxis). Σε αυτή την περίπτωση οι ενήλικοι/-ες μαθητές/-τριες θα πρέπει να έχουν καταχωριστεί ως κηδεμόνες στο ΠΣ myschool της σχολικής μονάδας.

• Στην περίπτωση κατά την οποία οι αιτούντες/-σες κηδεμόνες ή ενήλικοι/-ες μαθητές/-τριες δε διαθέτουν κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), οφείλουν να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να τους αποκτήσουν έγκαιρα.

Για την ολοκλήρωση της διαδικασίας Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής ο/η αιτούμενος/-η – χρήστης της εφαρμογής e-eggrafes θα πρέπει να ακολουθήσει τα βήματα που ακολουθούν, μετά το «Γενικό Χρονοδιάγραμμα Ηλεκτρονικών Αιτήσεων Εγγραφής».